Platini éve, 1984 – 7. rész

1984-ben az EB-t Franciaország rendezte, 1960 után immáron másodszor. (2016 lesz a harmadik francia rendezés éve).

Sajnos, a magyar válogatott szereplése röviden összefoglalható. Az 5 csapatos selejtező csoport negyedik helyén végeztünk. Kikaptunk Dániában, oda-vissza vesztettünk az angolok ellen,  itthon győzött le minket a görög csapat. A Luxemburg elleni dupla siker nem sokat javított a mérlegen. Ez a selejtező sorozat vetett véget Mészöly Kálmán első kapitányi korszakának, a záró meccseken már Mezey György ült a kispadon.

A dánok ellen (akkor már tét nélkül) sikerült nyerni a Népstadionban.

Mivel a dánok Londonban is nyerni tudtak, az EB futballhuligánok nélkül zajlott, egy évvel a Heysel-tragédia előtt. Nemcsak mi és az angolok nem értünk oda, három korábbi Európa-bajnok sem élte túl a kvalifikációt, a szovjetek a portugálok mögé szorultak, a csehszlovákok a csoportjuk harmadik helyén zártak.

Az olaszok ugyanott a negyediken. Egyedül Ciprust tudták megverni. Románia jutott ki.

Az, hogy az uralkodó világbajnok ekkorát bukjon, példátlan volt, a 82-es VB-győztesnek másfél évig semmi nem sikerült. Dino Zoff a románoktól beszedett 35 méteres potyagól emlékével vonulhatott vissza. Kijutottak viszont az akkortájt nem túl sikeres spanyolok, a hollandok kárára, gólkülönbséggel. A záró meccsen 12-1-re verték Máltát, ami - finoman szólva - furcsa eredménynek tűnt már akkor is. Az előző EB 8 csapatából hárman utazhattak Franciaországba, közülük kettő magán a tornán állt fejre váratlanul. Változott a világ, változtak az erőviszonyok.

A döntő (Franciaország, 1984. június 12-27.)

A franciák 7 városban rendezték meg a tornát, Párizs, Marseille, Lyon, Nantes, Lens, Saint-Etienne és Strasbourg adott otthont a meccseknek. Az érdeklődés lényegesen nagyobb volt, mint 1980-ban, gyakran játszottak 35-40-50 ezres közönség előtt.

A csoport:

A francia-belga-dán-jugoszláv csoportból hamar kiemelkedett a házigazda.

Tegyünk itt egy kitérőt: 1982 és 86 között a galloknak nagyon-nagyon szépen, elegáns hatékonysággal játszó csapatuk volt. Mind 82-ben, mind 86-ban VB-döntőt játszhattak volna, ha nem a németekbe futnak bele. 82-ben a fél világ szíve vérzett értük a meglehetősen igazságtalanul, méltatlan körülmények közt elvesztett világbajnoki elődöntő után.

Legendás középpályásaik: Michel Platini, Alan Giresse, Jean Tigana és Luis Fernandez olyan széles technikai és taktikai repertoárral bírtak, amellyel csak nagyon kevés csapat lehetett versenyképes. Az aranylabdás Platini, a Juventus sztárja volt a Napkirály a Nagy Négyszögben, három-három gólt lőtt a jugóknak (3-2) és a belgáknak (5-0), a csoport legnehezebb meccsén az ő találatával verték a dánokat (1-0).

Francia győzelem a nyitányon

A dánok tartották a lépést, ők a jugoszlávokat verték 5-0-ra és a belgákat 3-2-re. Erős csapat volt ez is, sokkal erősebb, mint a 64-ben EB-negyedik dán gárda. A kemény söprögető Morten Olsen, a Bayernben szép karriert befutó Sören Lerby, a tankcsatár Elkjaer-Larsen és az elképesztően technikás Michel Laudrup fémjelezte csapat nem érdemtelenül került a 4 közé. Platini egyedül verte meg a jugókat

gól:
 Platini (5., 74., 89. - a másodikat 11-esből), Giresse (33.), Fernandez (43.)

Dánia - Jugoszlávia 5-0 (2-0)
gólszerző:
 Arnesen (8., 69. - a másodikat 11-esből), Berggreen (16.), Elkjaer-Larsen (82.), Lauridsen (84.)

Franciaország - Jugoszlávia 3-2 (0-1)
gól:
 Platini (59., 62., 77.), ill. Sesztics (32.), D. Sztojkovics (84. - 11-esből)

Dánia - Belgium 3-2 (1-2)
gól:
 Arnesen (41. - 11-esből), Brylle-Larsen (60.), Elkjaer-Larsen (84.), ill. Ceulemans (26.), Vercauteren (39.)

A csoport végeredménye:
1. Franciaország 3 3 - - 9-2 6
2. Dánia 3 2 - 1 8-3 4
3. Belgium 3 1 - 2 4-8 2
4. Jugoszlávia 3 - - 3 2-10 0

B csoport:

A másik csoportban a német-román-spanyol-portugál négyes gyilkolta egymást. A Chalana irányította Benfica-Porto vegyes csapat simán verte a románokat és tartotta a döntetlent mind az ibériai, mind a germán gladiátorok ellen. A B csoportban a 2:1 már gólzápornak számított.A spanyolok pedig Antonio Maceda utolsó percben fejelt góljával hazaküldték a németeket. A legutóbbi 3 EB-n két aranyat és egy ezüstöt nyerő Derwall-gárda nem jutott a négy közé sem.

Eredmények:

NSZK - Portugália 0-0

Spanyolország - Románia 1-1 (1-1)
gól:
 Carrasco (22. - 11-esből), ill. Bölöni (35.)

Harc a döntőbe jutásért

Az elődöntők a játékos futball diadalát hozták.Marseille-ben a nagysebességű francia-portugál meccs hőse a tartalékból előlépő hátvéd, Jean-Francois Domergue volt, az elején egy szabadrúgást csavart Bento kapujába (1-0), Mindenki Platinit figyelte. Domergue lövése beakad Bento kapujába majd a portugálok két találatára megint neki volt válasza a 115. percben. A csillagok állása szerint azonban csak Platini tehette ki a pontot az i-re. Ki is tette, egy perccel a hosszabbítás vége előtt lőtte 8. gólját az EB-n.

Franciaország - Portugália 3-2 (1-1, 1-1, 1-2)
1984. június 23., Marseille, Vélodrome stadion, 54 848 néző
vezette: Bergamo (olasz)
Franciaország: Bats - Battiston, Bossis, Le Roux, Domergue, Fernandez, Tigana, Platini, Giresse, Lacombe (Ferreri, 64.), Six (Bellone, 114.). Szövetségi kapitány: Hidalgo
Portugália: Bento - Joao Pinto, Lima Pereira, Eurico, Álvaro, Frasco, Sousa (Nené, 62.), Jaíme Pacheco, Chalana, Diamantino (Gomes, 64.), Jordao. Szövetségi kapitány: Cabrita
gól: Domergue (24., 114.), Platini (119.), ill. Jordao (74., 98.)

A lyoni spanyol-dán elődöntőn Európa legkegyetlenebb védelme randevúzott az ötletes dán csatárokkal. Lerby hamar betalált, de utána a spanyolok lehúzták a rolót, majd az előretörő Antonio Maceda a németek után a dánok életét is megkeserítette egy góllal. A végén 11-eseket kellett rúgni a döntőért, ezt Hispánia fiai 5-4-re megnyerték.

Sören Lerby közelről bevágja, Arconada már verve van. 1:0-ra vezet Dánia

Spanyolország - Dánia 1-1 (0-1, 1-1, 1-1), 11-esekkel 5-4
1984. június 24., Lyon, Gerland stadion, 47 843 néző, vezette: Courtney (angol).
Spanyolország: Arconada - Senor, Salva (Urquiaga, 102.), Maceda, Camacho, Julio Alberto (Sarabia, 60.), Gordillo, Víctor, Gallego, Santillana, Carrasco. Szövetségi kapitány: Munoz
Dánia: Qvist - Sivebaek, M. Olsen (Brylle-Larsen, 113.), Busk, I. Nielsen, Arnesen (J. Olsen, 68.), Bertelsen, Berggreen, Lerby, M. Laudrup, Elkjaer-Larsen. Szövetségi kapitány: Piontek
gól: Maceda (67.), ill. Lerby (7.)
kiállítva: Berggreen (107.)
11-esek: Brylle-Larsen (0-1), Santillana (1-1), J. Olsen (1-2), Senor (2-2), M. Laudrup (2-3), Urquiaga (3-3), Lerby (3-4), Víctor (4-4), Elkjaer-Larsen (4-4), Sarabia (5-4).

1964 után 20 évvel megint aranyért játszhattak! Először adtak ki két bronzérmet, mind a dán, mind a portugál csapat igencsak megérdemelte.

A döntő

A döntőn a játékot lassító, sok rövid passzal játszó spanyolok szigorú védelmükkel 56 percig bírták a francia csodacsapat ellen. Ekkor Platini tőle szokatlanul gyengén végzett el egy szabadrúgást. Arconada kapus üthette volna, foghatta volna, de a hasa alatt becsúszott a hálóba. Ez volt a nagy Michel 9. gólja, ami máig EB-rekord. Az iszonytató potyagól véget vetett a spanyol reményeknek, a 90. percben Bruno Bellone gólja már csak hab volt a francia tortán. A látványos, fordulatos tornát a korszak valóban legjobb európai csapata nyerte. Minden francia a lefújást várta már, amikor Bellone is betalált.

Dios mío! Arconada, mit tettél?! (1:0)

Franciaország–Spa­nyolország 2–0 (0–0)